Podstawowe przydatne informacje na temat numeru VIN

Współcześnie każdy samochód osobowy posiada indywidualny numer vin, dzięki któremu można go bardzo łatwo zidentyfikować. Ten specyficzny ciąg znaków pełni podobną funkcje jak standardowy PESEL. Pozwala m.in. na bezproblemowe zapoznanie się z historią serwisową konkretnego pojazdu, co stanowi prawdziwe wybawienie dla osób szukających auta na rynku wtórnym.

Trzy odrębne części 

Numer vin po raz pierwszy zaistniał w 1954 roku, lecz jego standaryzacja nastąpiła dopiero w 1981 r. Składa się z siedemnastoznakowego ciągu cyfr oraz liter. Pierwszy, trzyelementowy człon jest określany powszechnie mianem VMI, a wskazuje na markę i kraj pochodzenia samochodu. Kolejna część nosi skrót VDS i oznacza ogólną specyfikację – uwzględniającą zarówno model pojazdu, jak i poziom wyposażenia (poduszki powietrzne, ABS itp.) czy rodzaj zamontowanej jednostki napędowej. Mamy tutaj również do czynienia z symbolem kontrolnym umożliwiającym sprawne zweryfikowanie poprawności całego numeru. Z kolei ostatni, ośmioelementowy człon obejmuje rok produkcji (przy czym nie zawsze rok modelowy odpowiada kalendarzowemu), kod zakładu przemysłowego odpowiedzialnego za wytworzenie auta i serię. Dodajmy, że numer vin nie ma uniwersalnego charakteru. Sekcja VMI jest co prawda w pełni standaryzowana na całym świecie, ale reszta ciągu to kwestia zależna od danego producenta. 

Dokładne położenie i postępowanie w razie słabej czytelności

Numer vin jest ważny, znajduje się zazwyczaj na przegrodzie czołowej, kielichu przedniego zawieszenia, fragmencie karoserii zlokalizowanym bezpośrednio przy błotniku, podłodze bagażnika, ewentualnie na tabliczce znamionowej albo przedniej szybie. Jednym słowem tam, gdzie dokonanie jakiejkolwiek zmiany jest mocno utrudnione. Najłatwiej rozszyfrować go oczywiście w autoryzowanym serwisie motoryzacyjnym. Alternatywę stanowi wykorzystanie dedykowanego dekodera, który można kupić w Internecie. Jeżeli podczas oględzin samochodu stwierdzimy, że numer vin nigdzie nie występuje, to wówczas powinniśmy zrezygnować z zakupu. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo pochodzenia pojazdu z kradzieży. W przypadku silnie wytartych znaków zaburzających czytelność zaleca się natomiast pójście do wykwalifikowanego rzeczoznawcy. Na podstawie zaświadczenia wystawionego przez tego specjalistę w wydziale komunikacji otrzymamy skierowanie do nadania nowego numeru w profesjonalnej stacji kontroli pojazdów. Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem niewidoczny VIN zabrania nie tylko sprzedaży, ale też zezłomowania auta.